باتری خودرو چیست؟ کاربرد آن؟

باطری خودرو
توسط

باتری خودرو چیست؟ کاربرد آن؟

باتری خودرو یکی از اصلی ترین اجزاء خودرو می باشد امروز در فروش خودرو به بررسی انواع باتری خودرو و نیز طول عمر و روش نصب باتری خودرو اشاره می کنیم.

باتری خودرو که در بسیاری از مواقع خیلی غافلگیر کننده عمل می کند و باعث عدم روشن شدن خودو می گردد به راحتی و با بررسی و چکاپ ساده ماهانه می توان از خرابی زود راس آن جلوگیری کرد تا شما متحمل هزینه زیادتر نشوید.

هنگامی که ولتاژ متناسب باطری خودرو که معمولا ۱۲ ولت است، کم می‌شود و به محدوده ۸ یا ۹ می‌رسد، آنگاه متوجه می‌شویم که استارت خوردن‌های ماشین نیز طولانی‌تر شده است‌. در این حالت احتمالا به دنبال بهترین مارک باطری ماشین خواهیم بود تا بتوانیم عملکرد بهتری را حین استارت خوردن خودرو شاهد باشیم.

انواع باتری:

دو نوع از رایج ترین انواع باتری خودرو

باتری های غیر سیلد :

باتریهای (LM =Low Maintanace)می باشند که به مراقبت کم نیاز دارند ،این نوع باتری ها دارای صفحه سرب آنتیموان/ کلسیم (دو آلیاژی یا هیبرید) هستند . بهتر است در آب و هوای گرم باتری غیر سیلد خریداری کنید زیرا نمی توان غلظت ویژه آن را با هیدرومتر اندازه گرفت ، همچنین زمان نیاز به آب می توان آب اضافه کرد .

باتری های سیلد :

باتریهای (FM =Free Maintanace) که نیازی به مراقبت ندارند و و دارای عمری طولانی تر ، شارژ سریعتر ، مقاومت بیشتر در برابر شارژ بیش از حد (over charge)، کاهش خوردگی ترمینال ها و زمان مجاز جهت نگهداری کالا (Shelf Life) به مدت طولانی تر هستند .

این نوع باتری ها ، دارای صفحه سرب – کلسیم / کلسیم هستند و و در مقابل عیوب ناشی از دشارژ عمیق(Deep Discharge) به علت افزایش ریزش مواد فعال صفحات ، خیلی زود از کار می افتند .

باتری ایرانی یا خارجی؟

در میان کمپانی‌های خارجی تولید کننده باطری خودرو، برندهای کره‌ای جایگاه ویژه‌ای در ایران دارند.

افراد وقتی به دنبال بهترین مارک باطری ماشین خارجی می‌گردند.بیشتر در میان مارک‌های کره‌ای خواهند گشت.

سوالی که اغلب در ارتباط با این باطری‌ها مطرح می‌شود این است که “بهترین مارک باطری ماشین کره‌ای کدام است؟

اغلب پاسخ‌ها به دو مارک برتر “پوما” و “دلکور” خلاصه می‌شود.

چرا باطری خارجی نخریم؟

باتری های خارجی در این شرایط تحریم و دلار قیمت و خدمات مناسبی ندارند و مهمترین مساله ای که وجود دارد تاریخ تولید قدیمی باتری هاست چون این موضوع را در نظر داشته باشید که یک باتری خارجی در حدود ۳ ماه طول می کشد تا از گمرک ترخیص گردد.
از این رو بهترین انتخاب برای خودروی شما باتری سوزوکی بوده که بدون هیچ مواد بازیافتی تولید شده و تشکیل دهنده در ساخت آن کاملا نو می باشد و تحت لیسانس ژاپن در گروه صنعتی سپاهان باتری با شعار تدبیر ژاپن، تضمین ایران تولید گشته است و دارای گارانتی ۱۵ ماهه می باشد.
باتری خودرو

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر باتری خودرو

همانگونه که بیان شد یک باتری خودرو به صورت میانگین به مدت زمان ۴ سال بدون مشکل کار می‌کند این در حالی است که تخمین زدن عمر میانگین باتری خودرو تنها از روی بررسی کیفیت، مواد به‌کار رفته شده در ساخت و فراهم بودن شرایط ایده‌آل است و قطعا در عمل ممکن است در طول عمر مفید باتری خودرو، تفاوت‌های قابل توجهی مشاهده شود.

لرزش زیاد

قرارگیری باتری خودرو در شرایط دمای بسیار بالا، نصب و استفاده بیش از حد سیستم‌های صوت، قرار گرفتن در معرض لرزش شدید و استفاده از GPS از طول عمر مفید باتری کاسته می‌شود.

دلیل این امر نیز صفحه‌های سربی اسیدی ساختمان باتری است که به شدت تحت تاثیر شرایط قرار می‌گیرد.

این صفحات از جنس سرب بوده و در محلولی از آب و اسید سولفوریک قرار داده شده است.

در نتیجه محلولی الکترولیتی تشکیل می‌شود که با کمک آن الکترون‌ها از بین صفحه‌های سربی حرکت می‌کند.

جریان الکتریکی ایجاد می‌شود.

تصور کنید بر اثر لرزش زیاد خودرو که به دلیل حرکت خودرو در مسیرهای نامسطح ایجاد می‌شود، صفحات باتری آسیب دیده و از عمر آن کم می‌شود.

گرمای شدید

پیش‌تر گفتیم که گرمای شدید یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیرگذار در کاهش طول عمر باتری خودرو است.

دلیل این امر را می‌توان افزایش یافتن سرعت واکنش شیمیایی به دلیل گرمای شدید درنظر گرفت.

جالب است بدانید که در مواردی نیز افزایش طول عمر باتری خودرو به دلیل سرمای شدید صورت گرفته است.

از این رو اغلب برای پیشگیری از تغییرات ناشی از دما، باتری خودرو را با عایق می‌پوشانند.

کامل شارژ نشدن باتری خودرو

یکی دیگر از موارد مهم تاثیرگذار بر طول عمر مفید باتری خودرو، نوع رانندگی است.

مثلا برای روشن شدن خودرو برق زیادی از باتری گرفته می‌شود.

بدیهی است که مدت زمانی نیز لازم است تا باتری خودرو مجددا شارژ شود.

برای خدمت دهی خودرو در محل کلیک کنید! 

علت های خراب شدن باتری

عمر یک باتری به ریزش مواد فعال صفحات آن در اثر انقباض و انبساط این صفحات حین فرآیند شارژ و دشارژ اتفاق می‌افتد بستگی دارد.

عوامل زیر تاثیر مستقیمی بر کاهش عمر باتری و خرابی آن دارند:

  • کاهش الکترولیت

  • دشارژ زیاد

  • استفاده بیجا یا استفاده از باتری با سایز نامناسب

  • شل شدن تسمه دینام

  • بدون شارژ ماندن طولانی باتری

  • لرزش بیش از اندازه

  • استفاده از آب آلوده

  • خوردگی‌های درون باتری و خودرو

  • یخ زدن باتری

روش های بالا بردن طول عمر باتری خودرو

برای نگهداری پیشگیرانه یک باتری بررسی سطح الکترولیت، محکم بودن سر باتری ها، تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باتری و چک کردن تسمه دینام لازم است.

برای پیشگیری و افزایش طول عمر باتری باید به بررسی سطح الکترولیت پرداخت و از محکم بودن سر باتریها اطمینان حاصل نمود.همچنین تمیز کردن سطوح خورده شده قطب و سر باتری و چک کردن تسمه دینام از روش های با اهمیتی هستند.

باید یک بار قبل از شروع سرما و ماهی یک بار در گرما چنین اقدامات پیشگیرانه ای انجام گیرد .

در صورت پایین بودن سطح الکترولیت در باتری های غیر سیلد باتری را از آب مقطر پر کنید تا به سطح مشخص شده توسط سازنده باتری (۲ میلیمتر بالاتر از سطح صفحات) برسد اما در فصول گرم سال بیش از اندازه آن را از آب پر نکنید.

برای خرید روغن موتور کلیک کنید!

برندهای مختلف باتری

در کشور می‌توان انواع مختلفی از باتری‌های داخلی و خارجی را مشاهده کرد.

اما بیشترین بازار خرید و فروش باتری خودرو در کشور را باتری کره‌ای، باتری چینی، باتری ترکیه‌ای و باتری ساخت ایران تشکیل می‌دهد.

اما تجربه و کیفیت باتری خودروهایی که در بازار کشور موجود است ثابت کرده است باتری خودرو ساخت کشور ایران و کره جنوبی نسبت به سایر باتری‌ها از کیفیت مناسبی برخوردار است و بهتر است هنگام خرید یکی از این دو نوع باتری را خریداری کنید.

 

 

 

 

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.