بازدید خودرو قبل از سفر

توسط

 

 

 

 

سفر با خودروی شخصی خود عامل لذت بردن از سفر می باشد .اما معایبی از قبیل خرابی خودرو ،تصادف به علت نقص فنی ،پنچری،و … می تواند سفر را به فاجعه تبدیل کند.

از این رو برای جلو گیری از این موضوع ما میتوانیم با چند تست خیلی ساده خیالمان را راحت کنیم و سفر بی استرسی را تجربه کنیم  .علاوه بر این در سفرهای با مسافت زیاد  لوازم اساسی که در طول سفر باید همراه داشته باشیم هم در ادامه ذکر خواهد شد. با دالینو در ادامه همراه باشید.

 

اولین سوال …چه قسمت هایی از خودرو را باید قبل از سفر بررسی کنیم؟

 

مهمترین قسمت هایی که باید بررسی کنیم :

 

۱،سیستم برق خودرو   ۲،موتور(روغن موتور و…)  ۳،آب (رادیاتور و…)    ۴،لاستیک ها    ۵،سیستم ترمز

 

۱،بررسی سیستم برق خودرو

سیستم برقی خودرو شامل باتری ،دینام ،کوئل ،وایرها،و شمع ها می باشد.

باطری: امروزه در اکثر خودرو ها از باطری های اتمی استفاده می شود که نیازی به مراقبت و نگه داری آنچنانی ندارد.باطری های اتمی دارای نشان دهنده ای می باشند که دقیقا روی باتری قرار دارد.این چراغ دارای سه رنگ می باشد که هر کدام از این رنگ ها پیامی را برای ما دارا می باشند.

رنگ سبز:اگر باتری خودروی شما به این رنگ میباشد یعنی باتری سالم و شارژ می باشد .

رنگ سیاه:یعنی شارژ باتری از حد استاندارد پایین تر است ولی کاملا تمام نشده و تا چند کیلومتر می تواند مارا همراهی کند.

رنگ سپید: این رنگ به معنای خالی بودن کامل باتری می باشد و احتمالا باتری خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

 

 

 

باتری اتمی ،قطب ها و نشان دهنده

 

دینام: اگر باطری شما رنگ سیاه را نشان می دهد و یا چراغ باتری(چراغ دینام) پشت فرمان روشن است ،خیلی راحت می توانید با یک روش کامل ساده عمل کرد دینام را بررسی کنید.

به این صورت که خودرو را روشن کنید و به سراغ باتری بروید ،باتری دارای دو ترمینال می باشد که رنگ قرمز ترمینال مثبت رنگ سیاه ترمینال سیاه را نشان می دهد .سیم ترمینال مثبت را شل کرده و از باتری جدا کنید اگر خودرو خاموش شد نشان از این است که دینام خراب است و شارژ نمی کند که باید به باتری ساز مراجعه کنید.در غیر این صورت اگر در مسیر بمانید فقط یدک کش می تواند شما را کمک کند.

کوئل (مقسم جریان برق) :کوئل وظیفه دارد جریان برق را به وایرها و از آنجا به سر شمع ها انتقال دهد.اگر به هر دلیلی کوئل خراب شود و یا کار خود را خوب انجام ندهد خودرو دیگر روشن نمی شود .برای تست کوئل فقط کافیست یکی از وایرهایی که به شمع ها متصل است را جدا کنیم و به بدنه ی فلزی نزدیک کنیم اگر جرقه قدرت کافی را نداشت کوئل خراب است و باید به باتری ساز مراجعه کنید.

 

وایرها:سیم های فشار قوی که جریان برق قوی تولید شده توسط کوئل را به شمع ها انتقال میدهندوایر نام دارند که در صورت خرابی آنها جرقه ناقص منتقل میشود و خودرو قدرت کافی و شتابگیری لازم را دارا نمی باشد.     برای بررسی وایرها از نظر ظاهری حتما دقت کنید که وایرها زدگی و یا پارگی جزئی نداشته باشند زیرا همین عامل موجب کاهش قدرت جرقه می شود.

شمع ها:اگر وایر ها خوب جرقه می زنند اما خودرو خوب کار نمی کند باید تک تک وایر ها را به نوبت جدا کنیم اگر وایر شمعی جدا شد و تغییری در عمل کرد خودرو حاصل نشد باید شمع آن وایر بررسی شود.

سیستم برق خودرو

فیوزها گاهی اوقات به دلیل نوسانات برقی می سوزند و برق قسمت های اساسی خودرو قطع می شود قبل از سفر بهتر است در جعبه ابزار خود تعدادی فیوز قرار دهید.

۲،موتور(روغن موتور)

روغن موتور خودروی شما مانند جریان خون در بدن شما مورد اهمیت است و باید همیشه چک شود.

اگر می خواهید به سفر با مساقت زیاد بروید حتما حتما روغن خودرو را زا نظر اندازه بررسی کنید.این کار را به وسیله ی گیج و یا همان اندازه گیر روغن بررسی کنید .روی گیج نشان دهنده هایی مانند maximumهمان حد نهایی minimum همان حد پایینی می بینید که روغنی که روی گیج  نباید از این دو علامت بیشتر و یا کم تر را نشان بدهد.حتما در خاطر داشته باشید سالم و یا ناسالم بودن روغن  از ظاهر آن قابل تشخیص نمی باشد. روغن خودرو را هر ۴ ماه و یا بعد از سپری شدن کیلومتر معینی که در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده حتما تعویض کنید.

هزینه ی تعویض روغن ۱۰۰هزار تومان تا ۲ملیون بسته به نوع روغن  و خودرو متغیر می باشد ولی در صورت عدم تعوض  هزینه ای که به خودرو وارد میکند ده ها برابر بیشتر می باشد.

برای مطالعه بیشتر از این قسمت سایت بازدید کنید

علائم روی گیج

 

 

۳،آب رادیاتور

سیستم خنک کاری خودرو به جد از مهمترین و در عین حال از  ارزانترین قسمت های خودرو می باشد اما اگر وظیفه ی خودرا خوب انجام ندهد هزینه ای میلیونی به شما تحمیل میشود .برای پیشگری که در این زمینه باید بگوییم حتما به مراتب بهتر از درمان است فقط کافیست آب رادیاتور را چک کنیم که اگر کم بود آب مخصوص رادیاتور به آن آضافه کنیم ،دقت کنید که از حجم مشخص شده نباید بیشتر اضافه شود.

نکته ی مهم :در بعضی از خودرو ها با افزودن آب در زمان گرم بودن ،هوا گیری لازم می باشد.

 

 

 

۴،لاستیک ها

زدگی و یا برآمدگی روی سطح لاستیک خود میتواند در طول مسیر باعت ترکیدن لاستیک که در بهترین حالت زحمت تعویض لاستیک با زاپاس و در حالت بد موجب واژگونی خودرو می شود.

زاپاس خودرو را هر یک ماه بررسی کنید .لاستیک اگر زیر خودرو نباشد به مرور زمان کم باد میشود.

اما قبل از سفر حتما باد ۴ چرخ  و از همه مهم تر باد زاپاس را هم تنظیم کنید .

۵،سیستم ترمز

دلیل انتخاب این رنگ برای سیستم ترمز اهمیت بیش از اندازه و خطر بی نهایت آن در صورت عمل نکردن آن می باشد .

ابتدا مخزن روغن ترمز خودرو خودتان را چک کنید نباید از حد ماکسیمم و مینیمم عبور کرده باشد .

لوله های روغن ترمز را از نظر نشتی بررسی کنید .

لنت ترمز را بررسی کنید که تمام نشده باشد که در این صورت با هر بار ترمز کردن دیسک ترمز آسیب میبیند .

 

ترمز و سیستم آن بی نهایت مهم می باشد ..قبل از سفر از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

 

 

 

ابزار مورد نیاز خودرو

قبل از سفر جعبه ابزار خودرو را بررسی کنید.

جک

از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید زیرا زمانی به آن احتیاج خواهید داشت که که دیگر امکان کمک گرفتن از کسی را نخواهید داشت.

آچار ها

آچار چرخ :برای تعویض چرخ پنچر به آن نیاز خواهید داشت

 

آچار ۱۰،۱۱،۱۲،۱۳،۲۲

انبر دست ،سیم چین ،دم باریک

پیچ گوشتی دوسو و چهار سو

کابل

۲ عدد شاید برای زمانی که باتری دشارژ است .

طناب و یا سیم برای بکسل کردن

چراغ و سیم و تعدادی فیوز

چهار لیتر آب ،آب رادیاتور

 

 

 

مواردی که در این مقاله ذکر شد در حد توان ساده بیان شد تا تمامی رانندگان عزیز بتوانند از اطلاعات بیان شده استفاده ی لازم را ببرند .نکته ی مهم این است که ما باید به تک تک نکات گغته شده توجه کنیم .زیرا باز هم در نهایت به جمله ی پر اهمیت پیشگیری بهتر از درمان است می رسیم .

در نهایت گروه فنی دالینو سفر بی مخاطره و پر خاطره ای را برای شما آرزو میکند

ممکن است بپسندید

5 نظر
 1. satkala.com 5 سالپیش
  پاسخ

  با سپاس . مفید بود
  https://satkala.com

 2. محبوب پناهی 5 سالپیش
  پاسخ

  سلام دستتون درد نکنه خیلی مفید بود.

 3. علی 5 سالپیش
  پاسخ

  عالی بود دم شما گرم

 4. سید محمود 5 سالپیش
  پاسخ

  سلام
  خیلی مفید بود.تشکر از شما

  • علی قربانی جمشید 5 سالپیش
   پاسخ

   متشکر از لطف شما.

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.