تعویض روغن با ساکشن

توسط

وظیفه ی روغن موتور

وجود روغن در موتور به منظور كاهش سايش بين قطعات موتور،‌ كاهش اصطكاك قطعات موتور، خنك كاري و موارد بسياري ديگر مورد استفاده قرار مي گيرد. روغن موتور با گردش مداوم در بين اجزاء موتور که در حرارت بالایی کار می کنند علاوه بر خنک کاری موتور، به دلیل تركيب با مواد مختلف حاصل از احتراق، آلوده مي شود و با جذب ساير ذرات معلق رنگ طبيعي خود را از دست مي‌دهد و در طول کار خود خاصیت خود را از دست می دهد و همچنین به دلیل بخار شدن کاهش هم پیدا می کند. در تصویر پایین تمامی قطعاتی که توسط روغن موتور خنک گاری و تمیز می شوند، نشان داده شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

براي جلوگيري از آسيب دیدن اجزاء موتور بايستي روغن موتور در زمان مناسب تعويض شود. برای تعویض روغن موتور علاوه بر دقت در حجم روغن و نوع و ویسکوزیته ی آن، باید به نحوه تعویض آن هم دقت کنیم که در ادامه نکاتی در رابطه ی با روش های تعویض روغن بیان می شود.

در حال حاضر سرویس کاران از دو روش برای تعویض روغن استفاده می کنند.

۱٫ تخلیه از پیچ کارتل

براي تعويض روغن موتور مي توان از پيچ كارتل موتور استفاده كرد كه اين روش قديمي، سنتي و با دردسرهايي همراه است. به عنوان مثال چون پیچ کارتل آلمینیومی است با باز و بسته کردن آن به مرور زمان رزوه ی آن خراب شده و روغن نشتی خواهد کرد که برای تعمیر دوباره ی آن باید به صافکار مراجعه کنیم. اما امروزه با پيشرفت تكنولوژي دستگاهي مختص انجام اين عمل طراحي شده كه با مكانيزم ايجاد خلا توسط باد و سپس مكش روغن خودرو بدون حتی ذره ای آلودگی تخلیه به آسانی انجام می شود.

تعویض روغن با پیچ کارتل

 تخلیه به  وسیله پیچ کارتل

۲٫تخلیه با دستگاه ساکشن

این روش که تقریبا روشی به روز می باشد تعویض روغن را آسوده و پاک کرده است. در دفترچه ی خودروهای به روز تخلیه ی روغن را به وسیله ی مکش پیشنهاد می کنند.

 

نحوه ی کار دستگاه ساکشن

با خلاء موجود در مخزن دستگاه ساکشن اگر شیلنگ دستگاه را به موتور (گیج) اتصال دهیم روغن موجود در موتور را کاملا مکش می کند و چون در حالت تقریبا داغ موتور این عمل انجام می شود، لجن ها و رسوبات در صورت وجود کاملا از موتور خارج می شوند.

دربعضی دستگا ه های ساکشن مخزن شیشه ای و مدرج می باشد که هم حجم روغن خارج شده و هم مواد ناخالصی موجود در روغن به صورت چشمی قابل آنالیز می باشد.

 

 

مزاياي استفاده از دستگاه ساكشن روغن موتور

 

استفاده آسان براي انواع مدل هاي خودرو

 

كمك به افزايش طول عمر موتور

داشتن محيط كار تميزتر

 

مناسب براي خودروهايي كه پيچ تخليه يا پيچ كارتر آنها در دسترس نيست

 

 

تعویض روغن ۲۰۶

در خودروی ۲۰۶  به دلیل عدم دسترسی مناسب به پیچ تخلیه ی کارتل از ساکشن استفاده می کنیم. تصویر زیر گرفته شده توسط سرویس کار شرکت دالینو در هنگام تعویض روغن آن می باشد.

نمونه ی تصویری تعویض روغن ۲۰۶ توسط گروه دالینو

 

 

تصویر گرفته شده دالینو در حال تعویض روغن ۲۰۶ در محل

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.