چگونه باتری ماشین می خوابد؟

توسط

دلایل بسیاری برای خراب شدن باتری ماشین مثل مشکل اتصالات سیستم شارژ باتری و بسیاری مشکلات وجود دارد که در این مقاله با آنها آشنا می شوید. 

 

باتری ها نیروی کافی را برای استارت خودرو تولید می کند و این کار را در هر شرایط آب و هوایی به خوبی انجام می دهد.اما باتری ها به مرور زمان به دلایلی مثل:

 • هوای سرد
 • روشن ماندن لوازم  برقی مثل لامپ ها، رادیو و…
 • رانندگی کوتا مثلا تا سر کوچه
 • و …

کارایی خود را از دست می دهد و باید تعویض شود.


قبل از تعویض باتری اقداماتی باید انجام شود که در این مقاله به شما خواهیم گفت با ما همراه باشید.


باتری چگونه کار می کند

 

 

داخل جعبه ی پلاستیکی ای که شما فقط آن را می توانیید ببینید و قسمت  بیرونی باتری را تشکیل می دهد .در  داخل  این قالب پلاستیکی صفحاتی و جود دارد که این صفحات یکی در میان در کنار یکدیگر قرار می گیرد.این صفحات مثبت و منی می باشندوجنس صفحات مثبت اکسید سرب و منفی از سرب می باشد.این صفحات در داخل آب باتری قرق می باشند.آب باتری از ۷۵ درصد آب و ۳۰ درصد اسید خالص تشکیل شده است.

 

شاید این نکنه را بدونید که باتری حتی اگر روی خودرو هم وصل نباشد در حال کار کردن است.صفحات مثبت و منفی در حال به وجود آوردن جریان الکتریکی هستند.همین به وجود آوردن جریان خود صفحات را می خورد و به مرور زمان باتری دشارژ می شود.اما اگر باتری روی خودرو در حال کار کردن باشد زودتر شارژ خالی می کند.


 چرا باتری خراب می شود؟

 

خیلی از ما متوجه خرابی باتری نمی شویم تا زمانی که دیگر خودرو استارت نخورد.اما در ادامه چند دلیل دشارژ شدن باتری را به شما ارائه می دهیم.

۱٫روشن گذاشتن چراغ ها بعد از خاموش کردن خودرو

 

یکی از بزرگترین مصرف کننده های باتری چراغ هاهستند. در حین روشن بودن موتور برق این چراغ ها از طریق دینام (الترناتور ) تامین می شود اما وقتی موتور کار نمی کند باتری چراغ ها را روشن نگه می دارد که باتری را دشارژ یا خالی می کنند.حتی گاهی چراغ سقف هم می تواند عامل خوابیدن باتری بشود.

 

 ۲٫لوازم مصرفی دائم:

در هر خودرو قطعات الکتریکی وجود دارند که هر کدام مقدار خیلی جزئی از برق باتری را مصرف می کنند این مقدار کم در باتری های سالم موردی ایجاد نمی کنند.اما اگر باتری ضعیف باشد همین مصرف کم می تواند باعث دشارژ شدن باتری شود.

 

لوازم مصرفی دائمی عبارتند از :
 • ساعت
 • رادیو
 • سیستم هشدار مثل دزدگیر
 • سیستم کنترل از راه دور

 

 ۳٫طی کردن مسافت های کوتا و استفاده از لوازم برقی جانبی زیاد

با لاکچری تر شدن خودرو های امروزی مسئله ی تامین برق این لوازم مهم می باشد و می توانند در شرایط زیر مسئله ساز شوند.

اولا اگر مسافت کوتاهی را با ماشین طی کنید مثلا تا سر کوچه برای خرید و در حین رانندگی از ضبط و باند هم استفاده کنید از شارژ باتری استفاده کرده و تا دینام فرصت کند دینام را شارژ شما به مقصد رسیده و خودرو را خاموش کرده اید.

۴٫شل شدن و یا زنگ زدگی سر باتری

شل شدگی و یا زنگ زدگی سر باتری موجب هد رفت قدرت باتری در حین استارت می شود.این هدر رفت موجب کاهش قدرت استارت شده و از طرف دیگر خوب شارژ نمی شود.در شرایطی همین موضوع می تواند باعث دشارژ شدن باتری شود..سیستم شارژ باتری درست عمل نمی کند۰اگر باتری به خوبی شارژ نشود یعنی کم تر از حد مورد نیازش شارژ شود به مرور زمان ضعیف شده و یک روز صبح می بینید که خودرواستارت نمی خورد.سیستم شارژ باتر نیاز به یک دینام سالم و تسمه ای باکشش استاندارد دارد.هر کدام از قطعات سیستم شارژ مورد داشته باشند می توانند به صورت مستقیم روی باتری تاثیر بگذارند.

سرما به علت ایجاد کردن مقاومت الکتریکی در مدارات الکتریکی می تواند برای باتری های ضعیف مشکل ایجاد کنند.به همین دلیل در زمستان های سرد اکثر باتری ها صبح زود اصطلاحا می خوابند و ماشین استارت نمی خوردند.

 

 

 

 

 

 

اقدامات قبل از تعویض باتری

 

روی باتری مقدار آمپراژ آن نوشته شده است و یا برای اطمینان در دفترچه ی راهنمای خودرو آمپر مناسب برای خودرو ذکر شده است.دقت کنید که آمپر باتری برای خودرو مناسب باشد در غیر این صورت باتری قدرت زدن استارت را ندارد.

 

 • دینام را بررسی کنید که سالم باشد.

تست دینام خیلی ساده است فقط کافیست در حالت روشن بودن ماشین کابل مثبت باتری را جدا کنید اگر خودرو روشن ماند دینام سالم در غیر این صورت دینام کار نمی کند.

 

 • تسمه دینام را از نظر کشش بررسی کنید

استاندارد کشش تسمه تایم به صورت دستی با فشار دست یک بند انگشت انعطاف باید داشته باشد

 • سیم کشی ها را بررسی کنید

به صورت چشمی اتصالات سیم کشی را از نظر قطع بودن و یا اتصالی داشتن بررسی کنید

 • استارت را چک کنید

شاید سیستم استارت خرابی دارد و عمل نمی کند .قبل از اقدام به تعویض باتری از سالم بودن موتور استارت اطمینان حاصل کنید.

 

 • ترمینال های و کابل های باتری را چک کنید

سولفاته شدن ترمینال باتری ها ،زنگ زدگی ،شل شدن سر باتری .اگر سر باتری آلوده است و یا سولفاته زده است باید پاک شود .

آموزش پاک کردن سولفاته سر باتری در مجله دالینوباتری شما کهنه شده و عمر آن تمام شده

همه ی باتری ها حتی باتری موبایل همراه شما دارای عمر مفید می باشد که پس از پایان عمر مفید آن باتری دیگر قدرت چرخاندن استارت را ندارد.

 

 کی باتری به باتری کنیم؟

 

اگر ماشین شما استارت نمی خورد شما می توانید با استفاده از باتری به باتری خودرو را روشن کنید.

طریقه ی صحیح باتری به باتری کردن در مجله دالینو به صورت کاملا کامل توضیح داده شده است

اگر باتری به باتری هم اثر نکرد چه کنیم؟

چاره ای جز تعویض باتری و راحت کردن خیالمان نداریم


نهایت استفاده از عمر باتری

یک باتری نمی تواند کل طول عمر خودرو را برای سما کار کند اما راه هایی است که می توانیم از نهایت عمر باتری در ماشین خود استفاده بکنیم.

 • رانندگی در مسافت های متوسط تا طولانی
 • همه لوازم برقی خودرو را هم زمان استفاده نکنید
 • تا جایی که می توانید با باتری خود باتری به باتری نکنید

منبع: repairpal.com

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.