چگونه درست باتری به باتری کنیم

توسط


در این مقاله نحوه ی صحیح باتری به باطری را به شما آموزش می دهیم تا هرگز به خودرو آسیب نزنیم.با دالینو همراه باشید آیا تا به حال باتری به باتری انجام داده اید؟

شاید تا به حال برای خیلی از شما خوانندگان عزیز پیش آمده باشد که پشت فرمان خودرو نشسته وبا چرخاندن سوئیچ متوجه می شوید که خودرو استارت نمی خورد و یا استارت خیلی ضعیف می خورد و خودرو روشن نمی شود.

“باتری خوابیده” این اصطلاح حتما به گوش شما خورده و معنی آن این است که باتری خودرو شما دیگر قدرت کافی برای به حرکت درآوردن استارت را ندارد.

حالا این خوابیدن باتری (دشارژ) دلایل متعددی می تواند داشته باشد که در “چگونه باتری ماشین می خوابد” انواع دلایل خوابیدن باتری ذکر شده.

بهترین کار در این مواقع چیست؟


برای روشن کردن خودروایی که باتری آن اصظلاحا خوابیده است روش های گوناگونی استفاده می شود.مثلا در گذشته خودرو را هل می دادند و با خودروی دیگری آن را می کشیدند که با قرار دادن دنده در حالت ۲ و رها کردن کلاچ خودرو روشن می شد اما امروزه این روش به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا به خوردو آسیب جدی وارد می کند. با استفاده از باتری پر خودرو دیگر  نیز می توان خودرو را استارت زد و روشن کرد.در این روش می توانیم باتری سالم را از خودرو باز کنیم و روی خودرو خود نصب کنیم و استارت بزنیم که پس از روشن شدن خودرو دورباره باتری خوابییده را در محل خود نصب و خودرو را روشن نگه داریم تا باتری شارژ شود.

خب متوجه شدید که این روش خود زمان بر و خسته کننده می باشد پس بهتره که یک روش ساده تر به شما آموزش بدهیم.روش ساده تر باتری به باتری کردن است.به این صورت که با استفاده از کابل باتری خودر روشن را به باتری خوردو خود نصب می کنید و با قدرت آن خودرو را روشن می کنید.

در ادامه کاملا این روش را برای شما تشریح می کنیم. با ما همره باشید.

 

 

خب برای شروع کار شما نیاز به لوازمی دارید که با استفاده از آنها باتری به باتری خواید کرد

 1. کابل فشار قوی باتری به باتری
 2. دستکش
 3. عینک محافظ چشم
 4. فرچه برای پاک کردن قطب باتری به منظور اتصال مناسب

 

 

قبل از شروع

قبل از شروع به عمل باتری به باتری باید از خالی بودن باتری اطمینان حاصل کنید.زیرا خوابیدن باتری(دشارژ شدن باتری) یکی از چند دلیل استارت نخوردن خودرو است. برای آزمایش کافیست چراغ خودرو  را روشن کنید و به نور آن دقت کنید،اگر نور روشن و عادی است خب به احتمال قوی مشکل روشن نشدن باتری نیست.ولی اگر نور چراع  ضعیف بود نشان از خالی بودن باتری است.

 

.همچنین برای اطمینان بیشتر می توانید لامپ سقف و ضبط را روشن کنید.چراغ خود داشبورد هم اگر ضعیف و کم سو است نشانه ی دشارژ بودن باتری است.با داشتن این علائم دلیل کافی برای خالی بودن باتری دارید.

بعد از انجام این آزمایشات، کابل های وصل شده باتری را چک کنید .عواملی چون شل بودن سر باتری و یا قطعی ناقص کابل ها هم دقیقا نتایج مشابه را دارد.اگر سر باتری سولفات زده و یا الوده می باشد باید آن را تمیز کنید زیرا همین آلودگی باعث ضعیف شدن اتصال کابل و باتری می شود.آموزش نحوه پاک کردن سر باتری و سولفات ایمیی قیل از کار

 • به علت وجود قطعات چرخنده و محرک مواظب زیور آلات و یا لباس خود باشید تا با این قطعات درگیر نشوند.
 • از عینک محافظ استفاده کنید تا در اثر اتفاق ناگوار به چشم ها اسیب نرسد.
 • از استعمال سیگار خود داری کنید.
 • اگر باتری یخ زده از شارژ آن خوداری کنید زیرا احتمال انفجار باتری می رود.

 نکته
نکات گفته شده کلی بوده و برای همه ی خودروها است اما قبل از انجام این کار دفترچه ی راهنمای مشتری خودرو خود را بخوانید زیرا بعضی از خودرو ساز ها باری به باتری را ممنوع کرده اند.

اگر مطمئنید که مشکل خودرو ضعیف بودن باتری است و نکات ایمنی را رعلیت کرده اید.حالا زمان انجام عملیات است.

 • محل نصب باتری

اکثر باتری ها در انواع خودروها در سمت راست قسمت جلو زیر کاپوت می باشند.بعضی از آنها کاور پلاستیکی دارند که به راحتی قابل جدا شدن است.

اما بعضی از باتری ها در قسمت های دست گیر و غیر قابل دسترسی قرار دارند که برای این خودرو ها شرکت سازنده قسمتی قرار داده که کابل ها را به آن وصل می کنید.

 

حتما دقت کنید که ولتاژ باتری ها یکی باشد.اکثر خودرو ها دارای  ۱۲ ولت  باشند اما بعضی از خودرو های قدیمی باتری ۶ ولت و یا خودروهای دیزل باتری ۲۴ ولت دارند.اگر اختلاف ولتاژ دارند هرگز باتری به باتری نکنید.موقعیت قرار گرفتن خودروها

خودرو ها را از قسمت جلو رو به روی هم  قرار دهید فقط دقت کنید فاصله به اندازه ای باشد که سیم ها به سر باتری برسند و همچنین خودروها باهم در تماس نباشند.

 

 

 

حالا قطب مثبت را با کابل به مثبت و قطب منفی را با استفاده از کابل به منفی باتری دشارژ شده متصل کنید.دقت کنید که قطب ها را درست شناسایی کنید.
قطب مثبت به رنگ قرمز می باشد و با علامت + نمایش داده می شود.
قطب منفی مشکی و با علامت – نمایش داده می شود.
 نکته
کابل منفی را به قطب منفی باتری دشارژ شده متصل نکنید زیرا موجب ایجاد جرقه می شود.آن را به بدنه و دور از باتری مانند تصویر وصل کنید

 

 

 

نکته امنیتی
مراقب باشید کابل ها به قطعات محرک خودرو متصل نباشندزیرا در صورت استارت زدن و حرکت آنها کابل آسیب می بیند.
 • بعد از اتصال باتری دو خودرو، خودرو سالم را روشن کنید و اجاز دهید چنر دقیقه کار کند.
 • بعد از چند دقیقه خودرو خود را استارت بزنید .
 • اگر خودرو روشن نشد اجازه دهید خودرو روشن بماند تا باتری شارژ شود
 • اگر خودرو شما روشن شد کابل منفی و سپس مثبت را جدا کنید و اجازه دهید خودرو به روشنبودن خود ادامه دهد تا کامل شارژ شود.
 • اگر با وجود صبر دورباره خودرو روشن نشد باتری شما بیش از حد ضعیف شده که مجبورید باتری ها را جا به جا کنید.

 

 

هر باتری عمر مفید خود را دارد و عمر هر باتری بعد از یک الی دو سال به پایان می رسد.که برای تعویض باتری باید یک باتری که آمپری برابر با باتری خودمان دارد تعویض کنیم.


شرکت دالینو در زمینه ی خدمات سرویس خودرو در محل همچنین آماده ی تعویض باتری خودرو شما در محل نیز می باشد.کافیست در سایت ما ثبت نام کنید و سفارش باتری برای خودرو خود بگذارید.همکاران ما در کوتاه ترین زمان ممکن به محل مورد نظر شما آمده باتری شما را تعویض می کنند.


 

منبع: repairpal.com

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.